parandeha
27 اسفند 1401 - 14:56

ماجرای نصب کرکره فلزی در جلوی بقعه چهارانبیا قزوین چه بود؟

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین درباره حواشی نصب کرکره فلزی در جلوی بقعه چهارانبیا گفت: این بقعه دارای سردر نقره‌ای بسیار گران‌قیمتی است که چندی پیش سارقان برای کندن این سردر اهرم انداخته بودند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمصطفی مجیدی امروز در نشست خبری با خبرنگاران و اهالی رسانه استان قزوین که در سالن جلسات شهیداحمد کاظمی برگزار شد، اظهار داشت: درآمد سازمان اوقاف از موقوفات استان قزوین در سال جاری 35 میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل 120 درصد رشد کرده است.

وی با بیان اینکه برنامه درآمدزایی از موقوفات استان قزوین 116 درصد محقق شده است، اضافه کرد: همچنین امسال برای تجهیز و مرمت 200 مسجد و بقعه 20 میلیارد تومان هزینه کردیم و در سال آینده برای تجهیز و مرمت 250 مسجد و بقعه 25 میلیارد تومان هزینه خواهیم کرد که موافقت‌نامه آن با سازمان برنامه و بودجه امضا شده است.

مدیرکل اوقاف استان قزوین در بخش دیگری از سخنانش درباره روند سنددار شدن موقوفات استان قزوین گفت: با وجود اینکه در استان قزوین 814 موقوفه داریم، از سال 1304 تا 1399 یعنی در طول 95 سال فقط 122 موقوفه صاحب سند شدند؛ اما در 2 سال اخیر (1400 و 1401) 100 موقوفه استان قزوین صاحب سند تک‌برگ شدند که 42 سند در سال 1400 و 58 سند هم در سال جاری صادر شده است.

مجیدی با یادآوری اینکه هر موقوفه به تعداد زیادی رقبه تقسیم می‌شود، اضافه کرد: در سال جاری 1276 رقبه به مساحت 122 هزار هکتار در استان قزوین سنددار شدند و استان قزوین از نظر مساحت موقوفات سنددار شده سومین رتبه کشور را بعد از مشهد و اصفهان کسب کرده است. همچنین استان قزوین از نظر تعداد اسناد صادرشده برای موقوفات رتبه دوم کشور را دارد.

وی همچنین از 10 برابر شدن میزان انعقاد قرادادهای اجاره با افراد متصرف موقوفات خبر داد و گفت: همچنین امسال 116 سند قدیمی اوقافی به سند تک‌برگ تبدیل شده‌اند که در سامانه حدنگاری ثبت شده و تا 5 ماه آینده همه اسناد قدیمی اوقافی به اسناد تک‌برگی جدید تبدیل می‌شوند و قزوین نخستین استان در کشور است که اسناد قدیمی خود را به‌روز می‌کند.

مدیرکل اوقاف استان قزوین در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در صورت احیای موقوفات می‌توان سالانه تا 100 هزار میلیارد تومان برای استان قزوین درآمدزایی کرد، گفت: با این حال شاهد این هستیم که در استان قزوین همراهی لازم با سازمان اوقاف برای احیای موقوفات صورت نمی‌گیرد و با صراحت می‌گویم همت برای انجام نشدن کار وجود دارد.

چرا کرکره جلوی چهارانبیا نصب شد؟

مجیدی همچنین درباره حواشی نصب کرکره فلزی در جلوی بقعه چهارانبیا گفت: این بقعه دارای سردر نقره‌ای بسیار گران‌قیمتی است که چندی پیش سارقان برای کندن این سردر اهرم انداخته بودند و به همین خاطر در نهایت مجبور شدیم جلوی این سردر را یک کرکره آهنی بگذاریم؛ اما متاسفانه برخی رسانه‌های یک‌طرفه به قاضی رفتند و از ما هم سؤالی نکردند.

وی اضافه کرد: یکی از طرح‌های مهم اوقاف در سال 1402 احیای سرای چروک است و در ضمن در حوزه کشاورزی هم به دنبال راه‌اندازی دهکده فناوری و نوآوری با کمک سازمان جهاد کشاورزی هستیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1099038